Log inRegister

Számla típusok

Egyszerűsített (Kézpénz fizetési / készpénzes) számla

Ilyet nem támogat a rendszer

Díjbekérő

Ez valójában nem igazán szabályozott formájú dokumentum jelenleg nem is nyivántartás köteles. A lényege, hogy egy fizetési határidő és azok az adatok (az a kiállító részéről a számla fejében megjelenő adatokat jelenti minimum) szerepeljenek rajta, mely alapján a partner az öszeget át tudja utalni. Amiért nyilvántartjuk és egyedi sorszámmal (pl.: DIJ-0001) ellátjuk azaz, hogy könnyű legyen összepontozni a beérkezésel, illetve a beérkezéskor az előleg számlát kiállítani. Fontos a teljesítés és a fizetés határideje azonos kell, hogy legyen a pénzbeérkezés határidejével. A kiállítás időpontja, ha lehet azonos, ha csak később szereztünk tudomást a beérkezésről, akkor természetesen későbbi. Az előleg beérkezés előtt az előleg számla nem állítható ki (a teljesítés bizonytalansága miatt). Előlegszámla

Ez tartalmaz egy hivatkozást a Díjbekérőre praktikusan annak azonosítóját. Fontos, hogy a teljesítés ideje, és a fizetés határideje megegyezik, mégpedig azaz időpont amikor az előleg a bankszámlán megjelent. A kiállítás / keltezés időpontja avagy azonos ez előbbiekkel, vagy késöbbi azoknál korábbi nem lehet.

Számlával egy tekintet alá eső okirat

lásd. Áfa Tv. 170. §

Mikor használjuk ezeket: Ha egy számla a kibocsátását követően hibásnak bizonyul (például mert rossz Áfá-t alkalmazott, vagy a megállapodásnak nem megfelelő értéket számlázott, hibás adatokat tüntetett fel, …), akkor korrigálni szükséges. A teljesítési dátumról: Ha a módosítani/sztornozni kívánt számlán nem szerepelt hibásan a teljesítési időpontot, akkor törvényszerű, hogy a számlával egy tekintet alá eső okiratnak is ugyanaz lesz a teljesítési időpontja (a gazdasági esemény már megtörtént, teljesült, ez (a dátum) nem változik attól, hogy valamilyen hibáját korrigálva egy módosító bizonyla kerül kiállításra. Tehát az eredeti dátumot kell feltüntetni.

Módosító számla

A módosító számla minden esetben egy számlát módosít. A módosító számlával – mely a modosított számlát kiegészíti, annak adattartalmát módosítja – létrejön egy képzetes/ számla, mely egyben mutatja a megtörtént valós eseményt (végeredményt). Például módosító számla szükséges: ha elírásra került egy termék neve vagy egységára.

A módosító számla kötelező adattartalmát az Áfa tv. 170. §-a szabályozza. Ennek alapján a következő adatokat szükséges a módosító számlán feltüntetni: – okirat kibocsátásának kelte, – okirat sorszáma, – hivatkozás arra a számlára, melynek adatait módosítja, – módosítással érintett számla adat megnevezése, a módosítás természete, illetve számszerű hatása. A vonatkozó jogszabályok szerint a módosító számlának nincs (nem értelmezett, nem lehet) módosító számlája.

Sztornó/ Storno számla (Számla érvénytelenítés)

Ha készült egy olyan számla, mely hibás adatokat tartalmaz, akkor megtehető, hogy az nem kerül kibocsájtásra. Ezt a számlát a érvényteleníteni kell, mely érvénytelenítő számla hivatkozik a hibás alapszámlára. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy elő kell állítni egy az érvényteleníteni kivánt számlára vonatkozó számlát, mely negatív értékeivel azt "kinullázza". Ezt követően, ha nem téves számlázás történt, el kell készíteni a már helyes adatokat tartalmazó számlát, mely a vevő részére átadásra kerül.